Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Székelyhon
Anul şi data apariţiei: 09-03-2013
Tematica: discursul vis a vis de autonomie
Categoria articolului: ştiri
Titlul articolului: Csak a vásárhelyiek részvételével lehet sikeres az autonómiatüntetés
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.szekelyhon.ro/aktualis/marosszek/csak-a-vasarhelyiek-reszvetelevel-lehet-sikeres-az-autonomiatuntetes


Az RMDSZ csúcsvezetőségének a marosvásárhelyi autonómiatüntetést elutasító álláspontjának megváltozásában, valamint a szélsőséges csoportok távolmaradásában bíznak az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vezetői. Tőkés László, az EMNT elnöke Sándor Krisztinával, az EMNT ügyvezető elnökével, valamint Toró T. Tiborral, a Néppárt elnökével együtt tartott sajtótájékoztatót Marosvásárhelyen, a két szervezet március 9-ei, közös elnökségi gyűlésének szünetében.sandor_tokes_toro_b
Tőkés László a március 10-ei marosvásárhelyi autonómiatüntetésről azt mondta: az RMDSZ csúcsvezetőségének elutasító hozzáállását nemcsak, hogy a székelyföldi szervezetek nem osztják, de a szövetség tömegbázisa sem ért egyet vele. „Az RMDSZ-nomenklatúra önjáróvá vált, ez lesz a veszte. Mély törésvonalak jelentek meg a szociálliberálisokkal és a Pontával való kapcsolatépítés miatt." Az EMNT-elnök ellentmondásosnak nevezte, hogy míg az RMDSZ próbálja bevonni az SZNT-t az európai polgári kezdeményezés révén az autonómiát támogató aláírásgyűjtésbe, nem megy el annak autonómiatüntetésére. Az RMDSZ megpróbálja becsapni az SZNT-t - összegzett. Az autonómiatüntetést elutasító RMDSZ-es nyilatkozatokról úgy vélekedett: a csúcsvezetőség még revideálhatja az álláspontját, ellenkező esetben „magukra maradnak."
Tőkés kitért arra a hárompárti megbeszélésre, amelyen Bugár Béla, a Híd-Most elnöke, Bajnai Gordon, az Együtt 2014 társalapítója, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke vettek részt. A csütörtöki, dunaszerdahelyi találkozóról elmondta: az Együtt pártalapítása fényében a Bajnaiékkal való kapcsolatkeresés miatt nyilvánvaló, hogy az RMDSZ eltolódott a balliberális politizálás irányába. Az EMNT elnöke szerint többről van szó annál, hogy az RMDSZ-nél pusztán csak „kilógna a lóláb"; az elmúlt időszak politikai találkozói miatt határozott politikai fordulatról beszélhetünk. Ennek bizonyítására Bajnai nagyváradi, Mesterházy Attila MSZP-elnök kolozsvári, illetve Bokros Lajos volt pénzügyminiszter marosvásárhelyi RMDSZ-es vendéglátását említette. 
Tőkés szerint az EMNT és a Néppárt „fogaskerekekként illeszkednek egymáshoz", a közös elnökségi ülés célja pedig az, hogy a felvetődő problémákat, az együttműködést olajozottá tegyék. Nagyon fontos, hogy a mozgalom és a párt ne essen az RMDSZ azon hibájába, hogy közéleti, szervezeti és polgári szerepe háttérbe szorul - tette hozzá a Néppárt védnöke.
Toró T. Tibor kijelentette: még lát esélyt arra, hogy a marosvásárhelyi tüntetéssel kapcsolatban az RMDSZ csúcsvezetősége meggondolja magát, és a csatlakozás mellett döntsön. A pártelnök azt mondta, azért nyúltak a részvételi demokrácia eszközeihez, mivel az elmúlt időszakban a politikai eszközök beszűkültek. Kifejtette, már a 2012. novemberi, sepsiszentgyörgyi autonómiatüntetés kapcsán is jelezték: az önrendelkezés kérdése pártok fölött álló ügy. „Akkor is látszott, hogy vannak az ügyet támogató RMDSZ-es csoportok, de az országos vezetőség elutasító hozzáállása veszélybe sodorja az autonómiaigény egységes felmutatását" - vélekedett. Hozzátette: aggasztónak tartja, hogy „a tüntetésre a szélsőjobboldali csoportok is hangolnak, el akarják téríteni az üzenetet". Bármilyen nyelvű is legyen, nemkívánatos a szélsőséges hang, mert világos, pozitív és európai az autonómiatüntetés üzenete - jelentette ki Toró. A március 10-ei demonstráció szervezői területi autonómiát követelnek a Székelyföldnek, a Partiumnak, illetve kulturális autonómiát a teljes erdélyi magyarságnak. A Néppárt elnöke úgy vélekedett, a megmozdulás tömegbázisát a marosvásárhelyiek kell adják, csak akkor lehet sikeres megmozdulás, ha a helybéliek is tömegesen jelen lesznek.    
  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.